Haber

Arama kurtarma köpeği Proteo’nun heykeli Sarıyer’e dikilecek

2011 Van depreminde gönüllü olarak geldiği Van’da hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki ve depremlerde hayatını kaybedenler için Sarıyer’de anma töreni düzenlendi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Meksikalı bir yardım grubuyla geldiği Adıyaman’da yapılan çalışmalarda hayatını kaybeden arama kurtarma köpeği ‘Proteo’nun parka heykelinin dikileceğini duyurdu.

2011 Van depreminin ardından gönüllü olarak geldiği Van’da depremlerde hayatını kaybedenler ve enkaz altında yaşamını yitiren Atsushi Miyazaki için anma töreni düzenlendi. Sarıyer’deki ‘Atsushi Miyazaki’ parkında düzenlenen törene Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria Isabel Armida Limon ve Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary katıldı. Saygı duruşu ile başlayan törende, Meksika Arama Kurtarma Timi ile birlikte geldiği Adıyaman’da arama kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Proteo adlı köpek heykelinin parka dikileceği açıklandı. .

‘PROTEO’ya vefa borcumuz var’Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, ‘Dayanışma 2011’de olduğu gibi uluslararası boyuta taşındı. Van depreminden sonra Miyazaki’ye adını verdiğimizde ailesinden ve Japon devletinden izin aldık. Binlerce kilometre ötedeki vatandaşlarımızı enkazdan kurtarmak için “Sadakat borçlu olduğumuz isimlerden biri de arama kurtarma köpeği Proteo. Asker olduğu için Meksika Ordusu’nun izniyle heykelini parkımıza dahil etmek istiyoruz” dedi.

Depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyen Meksika’nın İstanbul Başkonsolosu Maria Isabel Armida Limon, “Proteo sadece bir köpek değil, bir askerdi. Hayatı boyunca kışlada yaşadı, emirlere itaat etti. Aldığı son emir, Türkiye’den “İyi bir asker olarak görevini yaptı, askeri timi ve diğer kurtarıcılarıyla birlikte korkunç depremde insanları enkazdan çıkarmaya yardım etti. Bugün tüm kurtarma ekibine ve başarılarına teşekkür ediyoruz” dedi. Tören, Atsushi Miyazaki’nin parktaki heykeline karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

altintasajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu