Teknoloji

ChatGPT, öğrenmekte güçlük çekenlere yardımcı olur

Öğrenme Güçlüğü Uzmanları (disleksi, diskalkuli, dispraksi ve disgrafi), ChatGPT’nin öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için yardımcı bir teknoloji aracı olarak kullanılmasına ilişkin görüşlerini paylaştı.

ChatGPT, yayınlandığı ilk günden itibaren birçok eleştiriye maruz kalmıştır. Bu eleştirilere rağmen ChatGPT’nin birçok yönden yardımcı olduğunu söyleyen araştırmacılar, ChatGPT’nin öğrenme güçlüğünün tedavisinde olumlu izlenimler bıraktığını iddia ettiler.

BEŞ YAŞINDAKİ ÇOCUĞA GÖRE AYNI SORUYA CEVAP

ChatGPT’nin öğrenme çabası üzerindeki etkisini öğrenmek için ona sorular sordular. “ChatGPT Nedir?” sorusunu soran araştırmacılar. cevabı raporlarına ekledi;

Araştırmacılar, soruyu 5 yaşındaki bir çocuğun mana düzeyine göre yanıtlamalarını istediğinde, ChatGPT bunu yaparak hızlı bir şekilde yanıt verdi;BİRÇOK EĞİTİM VEREBİLİR

ChatGPT’nin hemen hemen her yaş grubu tarafından sorulan soruları analiz etmesi ve cevaplaması, insanların ilgisini çekmektedir. Odaklanma ve öğrenme bozukluklarının arttığı günümüz dünyasında, öğrenmeyi kolaylaştıran uygulamaların halka sunulması insanlara umut vermektedir.

ChatGPT’nin öğrenme güçlüğü çeken insanlara yardım etmenin yanı sıra yabancı dil öğretmeye çalıştığına da tanık olduk. Örneğin, Sizinle A1 seviyesinde İngilizce konuşmasını söylediğinizde bunu kısa sürede yapabiliyor. . İngilizce cevabında anlamadığınız kısımları kendisine sorduğunuzda konu hakkında detaylı açıklamalar yapabiliyor.

EĞİTİMDE KULLANMAK FARK YARATACAK

Önümüzdeki yıllarda eğitime yönelik yapay zeka teknolojisinin geliştirilmesi birçok sorunu ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Yapay zekanın öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için oyun alanını eşitleme potansiyeline sahip olması çocuklarda özgüveni artıracağını gösteriyor.

KAYNAK: HABERLER7

odunpazarihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu