Ekonomi

Moody’s olası bir düşüşe karşı İsrail’in kredi notunu gözden geçiriyor

Moody’s’ten yapılan açıklamada önceki not görünümü şu şekildeydi: stabil“İsrail-Filistin ortasında yaşananlar “beklenmedik ve şiddetli”Çatışma nedeniyle soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, İsrail’in döviz ve yerel para cinsinden “A1” olan uzun vadeli kredi notunun düşürülmek üzere incelemeye alındığı belirtildi. İsrail’in kredi profilinin geçmişte terör saldırılarına ve askeri çatışmalara karşı sağlam olduğunu kanıtladığı ancak mevcut askeri çatışmanın ciddiyetinin daha uzun süreceği ve mali kredi notunun artacağı anlamına geldiği belirtildi. Etki gösterme olasılığını arttırdığı vurgulandı.

Açıklamada, nota incelemesinde çatışmanın olası süresi ve boyutuna odaklanılacağı belirtilirken, inceleme süresinin üç aydan uzun olabileceği kaydedildi.

Fitch de bunu ‘negatif izlemeye’ aldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, hafta başında İsrail’in “A+” olan kredi notunu jeopolitik riskler nedeniyle negatif izlemeye aldığını açıklamıştı.

Açıklamada, olumsuz izlemenin, mevcut çatışmanın uzun süredir birden fazla aktörün yer aldığı büyük çaplı askeri çatışmaları da kapsayacak şekilde genişleme riskini yansıttığı, bölgedeki diğer kuruluş ve ülkelerin de çatışmaya müdahil olabileceği belirtildi.

Fitch, bölgedeki diğer aktörlerin de dahil olduğu İsrail-Filistin çatışmasının tırmanmasının kredi notunun düşmesine yol açabileceği konusunda uyarmıştı.

haber-gerede.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu