Haber

ABD ile Kazakistan arasında insan hakları ve demokratik reformlar toplantısı düzenlendi

ABD-Kazakistan İnsan Hakları ve Demokratik Reformlar toplantısında, karşılıklı çıkarlar ve ortak maliyetler üzerine kurulu işbirliğini güçlendirmenin önemi vurgulandı.

ABD-Kazakistan İnsan Hakları ve Demokratik Reformlar Yüksek Düzeyli Diyalog toplantılarının ikincisi ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleştirildi.

Görüşmede ABD heyetine Sivil Güvenlik, Demokrasi ve İnsan Haklarından Sorumlu Devlet Müsteşarı Uzra Zeya, Kazakistan heyetine ise Cumhurbaşkanlığı Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı Uluslararası İşbirliği Özel Temsilcisi Erzhan Kazykhan başkanlık etti.

Heyetler arasında gerçekleşen görüşmenin ardından iki ülke ortak açıklama yaptı.

Açıklamada, “ABD ve Kazakistan Cumhuriyeti, hukukun üstünlüğünü, demokratik yönetişimi ve insan haklarını desteklemek için karşılıklı çıkarlara ve ortak değerlere dayalı işbirliğine yönelik güçlü taahhütlerini yeniden teyit etti.” denildi. söylendi.

Açıklamada, ABD’nin, Cumhurbaşkanı Kasım-Cömert Tokayev’in “insan hakları ve demokratik ilke ve kurumlara dayalı geniş kapsamlı siyasi ve sosyo-ekonomik reformları” ile heyetlerin Kazakistan’daki siyasi reformlar, yargı ve yargı reformu ve kolluk kuvvetleri, emek, kadın hakları, cinsiyete dayalı şiddetle mücadele, kadının ekonomik güvenliği ve engelli hakları konularını ele aldığı kaydedildi.

Açıklamada, iki ülke arasında bir sonraki İnsan Hakları ve Demokratik Reformlar Yüksek Düzeyli Diyalog toplantısının 2024 yılında Astana’da yapılmasına karar verildiği bilgisi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu