Teknoloji

Sanal kredi kartı nedir; ne işe yarar? Sanal kredi kartı nasıl alınır?

Dünyanın dört bir yanında beşerler kredi kartları ile faturalarını ödüyor, mal ve hizmet satın alıyor ve çevrimiçi para transfer ediyor. Bu kartların birçok avantajı olsa da, güvenlikle ilgili değerli dezavantajları olduğu da bir gerçek. Kredi kartları aracılığıyla her yıl milyonlarca kişi dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığına kurban gidiyor.

Bu noktada sizi inançlı kılacak tek ve kesin bir tahlil ne yazık ki bulunmuyor. Çevrimiçi ortamda inançta olmak için dikkatli olmak, inançlı yazılım ve internette gezinmek için gerekli kimi maharetler gerekiyor.

Ama husus çevrimiçi ödemeler olduğunda, başvurabileceğiniz uygun bir tahlil var: Sanal kredi kartları…

Sanal kredi kartı nedir?

Sanal kredi kartları, temel olarak bir günlük, hatta bir kezlik kullanım için tasarlanmış süreksiz dijital kartlardır. Sanal kredi kartları, gerçek kredi kartınıza yahut banka hesabınıza bağlanır. Rastgele oluşturulan bir kart numarası, son kullanma tarihi ve bir güvenlik kodu alırsınız. Bu nedenle gerçek kartınızın bilgileri kimse tarafından görülmez yahut kimseyle paylaşılmaz. Alışverişinizi tamamlarken, gerçek kredi kartı numaranız yerine oluşturulan bu sanal kredi kartı bilgilerini kullanırsınız.

Örnek olarak, çevrimiçi bir alışverişten birkaç hafta sonra, alışveriş yaptığınız e-ticaret platformunun bilgilerinin bilinmeyen bir tehdit aktörü tarafından ele geçirildiğini öğrendiğinizi varsayalım. Siber hatalı, şirketin sistemlerine girdi, web sitesine makus maksatlı kod enjekte etti ve kredi kartı numaraları da dahil olmak üzere kullanıcıların bilgilerini topladı. Fakat gerçek, fizikî bir kart değil de sanal bir kredi kartı kullandığınız için bilgileriniz ve banka hesabınız bu durumda inançta kalacaktır. Kullandığınız sanal kredi kartının kendi belirlediğiniz limiti aslında çoktan doldu, bu nedenle ihlal konusunda endişelenmeden gününüze devam edebilirsiniz. Hatta istediğiniz an bu kartı büsbütün kapatıp yeni bir tane de açabilirsiniz. Esasen kullanıcılar çoklukla bir alışverişten evvel yeni bir sanal kart açıyor ve işleri bittiğinde kapatıyor.

Sanal kredi kartı nasıl alınır?

Sanal kredi kartları, güvenliklerini (ve zor kazanılmış paralarını) önemseyen herkesin akılda bulundurmasında yarar olan bir tahlil. Bir sanal kredi kartını en kolay biçimde, internet bankacılığı aracılığıyla oluşturabilirsiniz. Tekrar internet bankacılığı üzerinden bu kartı kapatabilir, limitini değiştirebilirsiniz.

Bu noktada bir dezavantaj da kelam konusu. Bir sanal kart ile alışveriş yapıp çabucak akabinde bu kartı kapatırsanız, eseriniz size ulaşmadığında yahut hasarlı geldiğinde geri ödeme talep etmeniz zorlaşacaktır. Hatta paranızı geri almanız kimi durumlarda imkansız olabilir.

Bir öteki mümkün dezavantaj ise, birtakım durumlarda bir hizmet ödemesi yapmak için tıpkı kartı kullanmanızın gerekmesidir. Örneğin, sanal kredi kartınızla çevrimiçi bir otel rezervasyonu yaparsanız, lakin toplam meblağı evvelden büsbütün ödemezseniz, otel sizden odanızın fiyatını rezervasyon için kullandığınız kartla ödemenizi isteyebilir ve sanal kredi kartınızın mühleti dolmuşsa bunu yapamazsınız.

Sanal kredi kartları inançlıdır, kullanımı kolaydır, birden fazla durumda fiyatsızdır (veya en azından uygun maliyetlidir) ve güvenliğinizi ve gizliliğinizi güçlendirir. Tahminen de en değerli avantajları, sizi dolandırıcılık, hırsızlık ve her türlü siber hatadan korumalarıdır.

Her vakit bir geri ödeme alamama yahut gibisi meselelerle müsabaka olasılığınız var, fakat güvenlik riskleri ile karşılaştırıldığında, muhtemelen birden fazla kişi bu ihtimali tercih edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu