Haber

TOKİ’ye Tahsis Edilen Arsa: 80 Milyon Liralık Millet Bahçesi

15 Temmuz’dan sonra Sağlık Bakanlığı’na devredilen ve adı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilen GATA’nın yerine Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi yapılacak.

80 milyon liralık ihale

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; Geçmişi 1898 yılına dayanan ve 1971 yılında bugünkü binasına taşınan GATA’nın arazisi, askeri hastanelerin kapatılarak Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi üzerine şimdilerde devir alınıyor. TOKİ, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Sağlık Bakanlığı’na devredilen ve adı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirilen Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) arazisine Millet Bahçesi ve Millet Kahvesi yapacak. Gülhane Millet Bahçesi için TOKİ’nin kasasından 79 milyon 900 bin lira harcanacak ve yapımı 400 gün sürecek.

TOKİ, 19 Eylül 2022 tarihinde “Ankara İli Keçiören İlçesi Emrah Mahallesi (GATA) Sosyal Tesisleri ile Millet Bahçesi ve Millet Bahçesi Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi” ihalesini açtı. İhaleye beş firma teklif verdi . İki inşaat firmasının katılımıyla 3 Kasım 2022’de 79,9 milyon TL’lik sözleşme imzalandı.

Toplam 95 bin 599 metrekare alan üzerine kurulacak olan Millet Bahçesi’nde ayrıca kahvehane, kafeterya, çocuk oyun alanları, antrenman alanları, spor tesisi binası ve biyolojik gölet de bulunacak. Bahçeye Himalaya Huş Ağacı, Hanım Tuzu, Fare Kulağı, Kanarya Gülü, Yalancı Çınar, Duman Ağacı gibi bitkiler de dikilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu