Haber

Okulla Seyahat Eden Lise Öğrencisi Sığınma Başvurusunda Bulundu

Son yıllarda Türkiye’de özellikle Almanya’da iltica başvurularında artış var. Son olarak İzmir’den İtalya’ya okul gezisine giden 17 yaşındaki lise öğrencisinin Almanya’ya geçerek iltica başvurusunda bulunduğu ve bir mülteci kampına gönderildiği ortaya çıktı.

Avrupa Birliği’nin açıklamasına göre geçtiğimiz yıl yaklaşık 50 bin Türk vatandaşı birlik ülkelerine iltica başvurusunda bulundu. Bu sayı Türkiye’yi AB’ye en fazla sığınma başvurusu yapan 4. ülke yapıyor.

İltica başvurusu bu kez İzmir’den geldi. Seferihisar Necat Hepkon Anadolu Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki IE, okulla birlikte gittiği İtalya’ya gezi için Almanya’ya gitti ve iltica başvurusunda bulundu.

Ege’de Sonsöz’den Ahmet Can Karataş’ın haberine göre; Program devam ederken gruptaki 17 yaşındaki lise 3. sınıf öğrencisi İ.E. tuvalete gitmek için izin istedi. Zaman geçmesine rağmen öğrencinin dönmediğini anlayan polisler, İ.E.’yi bulamadı. odasında bulundu ve İtalyan polisine kayıp başvurusu yapıldı. Durum öğrencinin ailesine de bildirildi.

İddiaya göre, durumun aileye bildirilmesinden bir süre sonra İ.E.’ye öğretmenler e-posta yoluyla ulaşarak, “Beni aramayın, dönmeyeceğim” dedi. İ.E. Almanya’ya giderek iltica başvurusunda bulunmuş ve aynı gün mülteci kampına götürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu